איך נכון להתמודד עם מתבגרים בגיל העשרה ?


מתבגר הורהמטופל שהגיע לטיפול כדי להרגע ממתח נפשי, מספר שהבת המתבגרת שלו בת ה 15, מתחצפת וצועקת בבית. קשה לו לקבל את התנהגותה הבוטה והלא מעריכה. ההתנגשויות עימה מביאות מתח בבית ומקלקלות את היחסים.

כמו בכל בעייה של יחסים, המפתח הוא בגישה שלנו ובתפישה שלנו את המצב.  ההתפתחות והצמיחה האישית שלנו הם תפקידנו העקרי בחיים. אם אנחנו מחפשים שלווה ונוחות בחיים, הם יברחו מאיתנו משום שכוח החיים, מעודד אותנו לגדול דרך ההתנגשות עם העולם החיצון, ומדרבן אותנו לעשות את העבודה. זו הסיבה האנשים הקרובים לנו, כמו בן זוג, וילדים, מזמנים לנו קשיים ואתגרים. ההתמודדות עם ילד, שמגיעה לשיאה בגיל ההתבגרות, מאלצת אותנו לצמוח בכך שנבחר לאהוב גם כשאנו חשים דחויים ( מקווה שרק לתקופה…) ושלאהוב זה לתת חופש גם לטעות וגם להיות לבד (מה שיותר קשה לנו לעשות עם בן הזוג). נכון, צריך לשים גבולות ולשמור על חוקי התנהגות, אבל ללמוד לשחרר את השליטה בחיים שלהם, כי בפועל, באמת, זה הגיל שבהדרגה היא עוברת לידיים שלהם.

במשך סדרת הטיפולים בהם שוחחנו על הבעייה והבנו שההתנהגות של הילדה משקפת את האופי של המטופל שנוטה לכעוס במהירות ולהתפרץ, וגם מתנגשת עם עודף השליטה שלו, שמתבטאת גם בשרירים נוקשים ותפוסים והפרעות שינה. במקביל טיפלתי ברפלקסולוגיה לאיזון מערכת העצבים ולהרגעה, איזנתי את אלמנט האש, המשקף את הנטייה לשליטה, כעס והתפרצויות, נתתי מקום לאלמט המים, המשקף את הרגשות, ואיזנתי את הצ’אקרות כדי להביא ליכולת הקשבה והבעה מאוזנות. שילנו גם דמיון מודרך, שעזר לו להסתכל על המצב מנקודת המבט של ביתו.

תוך כדי הטיפול, המטופל שינה בהדרגה את הגישה שלו אל הבת: הוא היה קשוב יותר ורגוע, שם לב להתנהגותו כלפיה וגם למד לא לקחת באופן אישי כל התפרצות שלה. בנוסף שנתו השתפרה והמתח בשרירים ירד, והמצב רוח השתפר. ביחס ישיר, תגובת הבת לשינוי שחל באב הייתה הפחתה בהתפרצויות, והיא העריכה והקשיבה יותר לאביה.

כשאנו מתסכלים על כל קושי והתמודדות בחיים שלנו כהזדמנות לצמיחה והתפתחות, היאוש, הכעס והעצב והרחמים עצמיים מפנים את מקומם למוטיבציה לחפש פתרון, בפנים ובחוץ, והמסע של החיפוש מביא לשינוי ומכאן לצמיחה ולהתקדמות שלנו. והלאה, להתמודדויות חדשות, והמשך צמיחה.

שבירת מעגל הסבל בא כשאנו נבחר בצמיחה הרוחנית ובהתבוננות כדרך חיים, ואנו עובדים ומלטשים את היהלום שבליבנו. אז פחות נצטרך להזמין מהעולם את המשברים וההתמודדויות, ונחווה יותר רגעי אושר.

לקביעת טיפול גוף נפש בסטודון של אלונה בקדימה ניתן להתקשר או לשלוח הודעת וואאסאפ – 054-5766154

.