10 סיבות שהגוף שלנו חייב יוגה !

יוגה בקדימה צורן

מה עושה תרגול יוגה לגוף ?  10 הסיבות שכדאי לנו לקחת ברצינות את תרגול היוגה:

  1. חיזוק שרירים והארכתם ובניית עצם  – תרגילי היוגה מחזקים את השרירים תוך כדי מתיחה נגד התנגדות, תוך שימוש במשקל הגוף.
  2. שיפור יציבה ושיווי משקל – תרגול היוגה, דרך תרגול שיווי משקל ועמידה על רגל אחת ו/או רגל ויד, מחזקת שרירי יציבה פנימיים קטנים, שרירי הליבה CORE, ודרך שליטה וחיזוק שרירים אילו משתפרת גם היציבה והתנועתיות הרציפה של הגוף.
  3. הגמשת מפרקים ושמירה עליהם – תרגול מתיחות תוך תנועתיות גדולה ומגוונת של המפרקים שומרת על גמישות הסחוס ומזרימה אליהם דם עם חמצן וחומרי בנייה.
  4. מניעה וטיפול בכאבים וכאבי גב –    המתיחות, תרגילי היציבה והחיזוק של השרירים ושחרורם, מפחיתים עומס על חוליות הגב ומאריכים את המרווחים בין החוליות ובכך מאפשרים מקום לסחוס להתרחב ואף מחזירים חוליות שסטו, בלט דיסק, למקום. “שיטת מקנזי-  McKinsey    היא שיטת תרגול מעולם הפיזיותרפיה, המשתמשת בתרגילי יוגה מסוימים לטיפול בפריצת דיסק.
  5. שיפור היכולת האירובית ובריאות האברים הפנימיים – תרגילי נשימה, שהינם חלק מתרגול היוגה, מלמדים שליטה בנפח האוויר שנשאף לגוף תוך שימוש מקסימלי בנפח החזה הבטן והצלעות, ושליטה באורך השאיפה, הנשיפה ולימוד הפסקות נשימה. שליטה זו בנשימה מגדילה עד פי 7 את נפח האוויר הנשאף, ובכך מאפשרת נשימה איטית ושקטה גם במאמץ , מביאה שקט נפשי לנשמה , ולפי היוגים, אף מאריכה חיים. בנוסף, תרגילי הגדלת נפח הנשימה  מגמישים את הסרעפת, המפרידה בין חלל בית החזה ולבטן. עבודה זו של הסרעפת מעסה את האברים הפנימיים של הגוף ומשפרת את בריאותם.
  6. שחרור כאבים והרגעה – ביוגה מתבצע תרגול של מתיחות של השרירים ומתיחה של רקמת החיבור שעוטפת את מערכת העצבים, ובכך משחרר כאבים שמקורם במתח ברקמות אלו.
  7. חיטוב שרירים- בניגוד לאימוני כוח ומשקולות, תוצאות תרגול היוגה הם שרירים ארוכים וחזקים ודחוסים  ולא נפוחים.
  8. שיפור קוגניציה וקואורדינציה – תרגילי היוגה מורכבים ודורשים הפעלת מיומנויות חשיבה וריכוז וקואורדינציה.
  9. הימנעות מפציעות- מכיוון שהעומס המופעל על הגוף ברוב התרגול הוא הגוף עצמו, האימון מתאים לכל אחד באופן אישי ונעשה תוך הקפדה על מנח גוף מדויק למניעת פגיעה במפרקים.
  10. הרגעת המחשבות והנפש – התרגול הפיזי שמשחרר אנדורפינים המעלים מצב רוח, בנוסף פתיחת זרימת האנרגיה בגוף, המשחררת עומס רגשי מהגוף והנפש. בסוף תרגול היוגה, כשהגוף קל וחופשי והנפש שקטה, מגיעים לעיקר התרגול – למדיטציה. היכולת להשתחרר מכבלי הגוף, המחשבה והרגש, להתעלות מטרדות היומיום ולהיות נוכח בשקט ולהתחבר פנימה, לנשמה. המדיטציה מתבצעת בשלב ההרפיה בסוף השיעור דרך נשימה ודמיון מודרך. היכולת להתנתק ולהרפות משפר את התחושה הכללית, השקט הפנימי  השפעה זו נמשכת מעבר לשיעור עצמו ונכנסת לחיי המתרגל. היא מאפשרת למתאמנים להפחית סטרס ולשנות תגובתיות למתח בחיי היומיום- להיות בהוויה של רוגע וקבלה, ולקחת את המציאות בפרופורציה. בנוסף, המדיטציה המרגיעה את מערכת העצבים המרכזית, מחזירה את השליטה למוח החושב ולכן מאפשרת חשיבה צלולה ומקורית במקום תפקוד רגשי חשיבתי מתוך זיכרון עבר. המדיטציה אף מכניסה את המוח לתפקוד בגל אלפא – גלים כמו לפני שינה ובזמן אהבה שבהם מתבצע  ריפוי הגוף והנפש.

יוגה ככלי לצמיחה ולמידה: תרגול היוגה מלמד תהליך של צמיחה הדרגתית והתקדמות בתרגול היא והרוגע הם השכר על ההשקעה וההתמדה בתרגול. התרגול מלמד להימנע מהשוואה לאחר אלא מיקוד בהתקדמות האישית היחסית של כל תלמיד. בכך היא משמשת כלי כלי נהדר גם לילדים ונוער לטיפוח סובלנות ואמונה בכוחות הפנימיים ביכולות של המתרגל ומלמדת התמדה.

בכל שיעור יוגה שאני מעבירה חשוב לי שהמתרגלים קודם כל ייהנו ותהיה זרימה ואווירה טובה בשיעור.  רק הנאה גורמת להתמדה ותוצאות כפי שציינתי קודם.

לרשותכם לכל שאלה או פרטים נוספים –  אלונה.   054-5766154

 

* כותבת המאמר היא מורה ליוגה בסטודיו פרטי בקדימה צורן וכמו כן מומחית ברפואה אלטרנטיבית בהתמקדות בבעיות פיזיוטרפיות ומניעת סטרס.  שיטות הטיפול כוללות – רפלקסולוגיה,  רפואה סינית, עיסוי רפואי, פרחי באך דימיון מודרך וקיניסיולוגיה.

 

למעבר לעמוד שיעורי יוגה בסטודיו בקדימה לחצו כאן